Nieuws / Vogelboek markeert start digitaliseringsproject

RSS feed

De hop, in het Latijn de upapa epops, een van de zeldzaamste vogels in Nederland. Foto uit geciteerd boek.

>In het gebouw van Bijzondere Collecties is het boek Vogels kijken van UvA-alumnus Kester Freriks gepresenteerd.
>De presentatie markeert het begin van het grote digitaliseringsproject van de prentenverzameling Iconographia Zoologica.

Donderdag 5 maart vond in het gebouw van de Bijzondere Collecties de presentatie plaats van het boek Vogels kijken. Alle driehonderd Nederlandse vogelsoorten, samengesteld door Kester Freriks. De presentatie van het boek, aan de vooravond van de Boekenweek dat als thema ‘De literaire zoo’ heeft, markeerde het officiële begin van het grote digitaliseringsproject van de prentenverzameling Iconographia Zoologica van de UvA.

De illustraties in het boek van Freriks zijn allemaal ontleend aan de verzameling dierenprenten uit de Artis Bibliotheek. Dat zijn er meer dan tachtigduizend. Met de digitalisering van een kwart daarvan is nu een begin gemaakt.
De Iconographia Zoologica, geordend volgens de negentiende-eeuwse indeling van het dierenrijk, fungeerde toentertijd als ‘papieren database’ voor de zoöloog. De verzameling vormt een unieke bron voor de geschiedenis van de dierkundige prentkunst. Naast tekeningen en aquarellen bevat de Iconographia Zoologica vooral prenten, gemaakt door de belangrijkste illustratoren en kunstenaars van hun tijd. Freriks heeft driehonderd ervan kunnen gebruiken voor zijn boek. ‘Het zijn eigenlijk alleen de driehonderd zeer gangbare en zeer telbare vogels, want strikt genomen bestaan er 497 vogelsoorten in Nederland’, zei Freriks over zijn boek, dat ten doop werd gehouden door bioloog Midas Dekkers. ‘Waarom houden wij zo van vogels en waarom verschijnen er als gevolg daarvan zo ontelbaar veel vogelboekjes en geen zoogdierenboekjes, wat gezien onze eigen afstamming logisch zou zijn’, vroeg Dekkers zijn gehoor. Tja. ‘In vogels herkennen we iets van onszelf’, zei Dekkers. ‘Ruiken kunnen we niet meer, in tegenstelling tot andere zoogdieren zoals de kat, de hond en de tijger. Maar evenals de vogels zijn voor ons de ogen belangrijk.’ Eigenlijk leven we volgens Dekkers een beetje als vogels. ‘Helemaal als je bedenkt dat we van apen afstammen die in de bomen van tak naar tak slingeren. Dat kunnen ze voor een deel alleen omdat ze hun ogen gebruiken.’
Het boek van Freriks bevat vogels als de roodkeelduiker, de hop, de waterral, de reuzenstern, de roek en de ortolaan, om een paar te noemen. Puntje van kritiek van Dekkers: ‘Waar is de kip? In elk vogelboek wordt steevast de kip overgeslagen, onbegrijpelijk.’ Gelukkig bevat het boek wel de waterkip, ook genoemd de waterhoen. (DW)

Ingedeeld in: ZMA, Bijzondere Collecties, FNWI, Wetenschap, Studenten,
Geplaatst op 06-03-2009 01:32

Gerelateerde artikelen

Reageer

Naam
Email
Reactie
Vul de code hiernaast in (tegen spambots):

Reacties van lezers

Jozien
08-03-2009 22:09:00
Prachtig, het boek van Freriks. Groot gelijk dat de UB haar project aan zo'n boek koppelt! Vaker doen.

Stelling Geneeskunde kent al jaren een numerus fixus, maar de minister wil die nu afschaffen. Mee eens of niet?
Zeer mee eens, want er zijn veel te weinig dokters.
Oneens, want een stortvloed aan studenten zal de kwaliteit van het onderwijs onder druk zetten.
Mee eens. Uit oog punt van democratie moet iedereen die de capaciteiten heeft dokter kunnen worden.
Niet nodig. Vraag en aanbod van het aantal dokters is namelijk in evenwicht.
laatste filmpjes
Presentatie visiedocument 'Studeren in de Topstad'Presentatie visiedocument 'Studeren in de Topstad'
Lezing tijdens de lunchLezing tijdens de lunch
Bekijk de weeklog studenten aanbiedingen laatste reacties
Tanya | 14:48 | 11 maart
De nadelen zijn juist heel reëel. Stel je voor dat je na je lange dure studie geen baan kunt krijgen, omdat er ineens teveel artsen zijn. En het buitenland wil je niet omdat wij slechtere artsen zijn.
judith | 17:17 | 8 maart
we want no numerus fixus!!
kolonselenx | 15:29 | 8 maart
waar slaat dit nou in hemelsnaam op? Wordt het nou wel of niet Afgeschaft, wat een slechte regeling zeg!
Astrid K. | 00:47 | 6 maart
Heeft dit prioriteit? Laat die studenten eens gauw ophoepelen!!!! Ze geven alleen maar overlast. Deporteer ze maar naar Almere, kunnen ze de bruinhemden daar een beetje cachet geven.
SP\'er | 14:31 | 4 maart
Ik was er ook gisteren en dhr. Mulder stotterde totaal niet. Ik vind het eigenlijk een beetje slordig om hem met naam en toenaam in een reactie te zetten, D66\'er. Leuk stukje verder.
Peter Kwint | 14:19 | 4 maart
Klopt. En dank voor de politiek correcte weergave van mijn woorden, volgens mij zei ik iets minder netjes ;-)
D66\'er | 13:48 | 4 maart
De PvdA\'er (Michiel Mulder) is een stotteraar, heeft niets met alcohol te maken. Beetje slordig ;-)
Studentenpartij mei | 11:21 | 4 maart
http://www.kiesmei.nl/site/content/view/190/55/
Studentenpartij mei | 23:13 | 2 maart
http://www.kiesmei.nl/site/content/view/187/1/
Ewout | 15:57 | 1 maart
Zeer relevant is het boek \"The Islamist\" van Ed Hussein, waarin hij zijn tijd in Hisb ut-Tahrir in Londen beschrijft. Dit zijn gevaarlijke extremisten.